Med store kræfter følger et stort ansvar! Det er der tilsyneladende bare ingen, der har fortalt Hancock. Denne superhelt har alle kræfterne, men han har ikke særlig godt styr på dem. Som regel ødelægger han mere, end han redder, når han kaster sig ud i sine heltegerninger – fordi han ikke ser sig for, fordi han har tømmermænd eller simpelthen fordi han er ligeglad.
Alt det vil Ray Embrey lave om på. Han er hverken videnskabsmand eller orientalsk vismand, men slet og ret PR-mand. Hancock redder Ray, og til gengæld sætter han sig for at skabe et ordentligt helteimage til Hancock. Modstræbende går Hancock med til at prøve Rays metoder, mest fordi han i det skjulte føler en mærkelig tiltrækning over for hans kone, Mary. Det vil være synd at sige, at følelserne er gengældt, men til alles overraskelse (ikke mindst Hancocks) begynder PR-indsatsen at virke – eller også er Hancock bare ved at lære at opføre sig som en superhelt.
Peter Berg giver i ”Hancock” et noget anderledes portræt af en superhelt, end vi er vant til. Som den sjuskede, alkoholiserede Hancock ses Will Smith over for Jason Bateman som den behjertede PR-mand og Charlize Theron som hans kone.
Hancock [Extended Cut] bliver ofte købt sammen med
Stregkode (EAN): 5051159229410 Releasedato: 2008-11-18 Original titel: Hancock (2008) Antal discs: 1 Spilletid: 98 min. Censur: over 11 år Region: 2 Lydformat: Dolby Digital Surround 5.1 Billedformat: 2.40:1 Anamorphic WideScreen 16:9 Undertekster: Dansk, Svensk, Norsk, Finsk, Engelsk Land: USA Studie: Sony Pictures Udgiver: Sony Pictures
Brugernes anmeldelser af Hancock [Extended Cut] - Skriv en anmeldelse sofie uldall - 10-11-2008
Karakter:
tak for det ------------------------------------------------------------------ MovieZoo - 11-07-2008
Så skulle den være rettet... ------------------------------------------------------------------ Michael - 11-07-2008
Beskrivelsen er helt forkert. Den hander om følgende:
I filmen spiller Smith en drikfældig superhelt, hvis livsstil er tættere på en at være som en hjemløs end en ordenshåndhæver. Offentligheden er ligeså trætte af ham, som han er af dem.
Han redder en PR-konsulent, der som tak vil ændre Hancock's image. PR-mand's hustru, spillet af Charlize Theron, bryder sig ikke om sin mands bekendtskab med Hancock, hvilket hun har sine grunde til - og så siger jeg ikke mere. (men en affære, det har de altså ikke). ------------------------------------------------------------------