Robert Prisen 2023 - Nominerede

ÅRETS NOMINEREDE TIL ROBERT PRISEN 2023

Scoll ned i bunden og find oversigten over de forskellige kategorier, eller køb dem alle her:
 
Bamse - DVD

Bamse - DVD

149,95 DKK
Dag & Nat

Dag & Nat

199,95 DKK
Robotbror - Blu-Ray

Robotbror - Blu-Ray

149,95 99,95 DKK
Belfast - Blu-Ray

Belfast - Blu-Ray

149,95 69,95 DKK
Belfast - DVD

Belfast - DVD

149,95 49,95 DKK
Drive My Car - DVD

Drive My Car - DVD

99,95 DKK
Du Som Er I Himlen

Du Som Er I Himlen

129,95 89,95 DKK
Holy Spider - DVD

Holy Spider - DVD

149,95 DKK
Licorice Pizza

Licorice Pizza

49,95 DKK
Resten Af Livet

Resten Af Livet

149,95 DKK
Robotbror

Robotbror

129,95 89,95 DKK
Rose

Rose

149,95 49,95 DKK
SMUK - DVD

SMUK - DVD

149,95 DKK
   

Nominerede til Robert Prisen 2023: 


Årets danske spillefilm 
•    Du som er i himlen / MOTOR, Producere: Lise Orheim Stender & Jesper Morthorst, Instr.: Tea Lindeburg, Manuskript: Tea Lindeburg 
•    Holy Spider / Profile Pictures, Producere: Jacob Jarek & Sol Bondy, Instr.: Ali Abbasi, Manuskript: Ali Abbasi & Afshin Kamran Bahrami 
•    Krysantemum / Hyæne Film, Producer: Daniel Mühlendorph, Instr.: Christian Bengtson, Manuskript: Christian Bengtson 
•    Rose / Nordisk Film Production, Producer: Thomas Heinesen, Instr.: Niels Arden Oplev, Manuskript: Niels Arden Oplev 
•    Speak No Evil / Profile Pictures, Producer: Jacob Jarek, Instr.: Christian Tafdrup, Manuskript: Christian Tafdrup & Mads Tafdrup 
•    Vanskabte land / Snowglobe, Producere: Katrin Pors, Eva Jakobsen & Mikkel Jersin, Instr.: Hlynur Pálmason, Manuskript: Hlynur Pálmason   
 
Årets børne- og ungdomsfilm  
•    Intet / Film&Lydholm & Komplizen Film, Producer: Thomas Lydholm, Instr.: Trine Piil & Seamus McNally, Manuskript: Trine Piil 
•    Julemandens datter 3 - Den magiske tidsmaskine / Deluca Film, Producer: Morten Rasmussen, Instr.: Christian Dyekjær, Manuskript: Erik Peitersen 
•    Lille Allan - Den menneskelige antenne / Nordisk Film Production & Wil Film, Producere: Thomas Heinesen & Trine Heidegaard, Instr.: Amalie Næsby Fick, Manuskript: Amalie Næsby Fick & Thomas Porsager   
•    Mugge og hans mærkelige hjerne / New Creations & Zentropa Entertainments, Producere: Julie Lind-Holm & Jonas Bagger, Instr.: Mikael Wulff & Anders Morgenthaler, Manuskript: Mikael Wulff & Pernille Bønløkke Toustrup     
•    Robotbror / Nimbus Film, Producer: Jasmine Hermann Naghizadeh, Instr.: Frederik Nørgaard, Manuskript: Frederik Nørgaard  
•    Smuk / SF Studios Production ApS, Producer: Marcella Dichmann, Instr.: Tilde Harkamp, Manuskript: Line Mørkeby   
 
Årets instruktør  
•    Ali Abbasi / Holy Spider 
•    Christian Tafdrup / Speak No Evil 
•    Frelle Petersen / Resten af livet 
•    Hlynur Pálmason / Vanskabte land 
•    Niels Arden Oplev / Rose 
•    Tea Lindeburg / Du som er i himlen 
 
Årets originale manuskript  
•    Ali Abbasi & Afshin Kamran Bahrami / Holy Spider 
•    Christian Bengtson / Krysantemum 
•    Christian Tafdrup & Mads Tafdrup / Speak No Evil 
•    Frelle Petersen / Resten af livet 
•    Hlynur Pálmason / Vanskabte land 
•    Niels Arden Oplev / Rose 
 
Årets adapterede manuskript  
•    Amalie Næsby Fick & Thomas Porsager / Lille Allan - Den menneskelige antenne 
•    Frederik Nørgaard / Robotbror 
•    Maren Louise Käehne & Annette K Olesen / Ingen kender dagen 
•    Mikael Wulff & Pernille Bønløkke Toustrup / Mugge og hans mærkelige hjerne 
•    Tea Lindeburg / Du som er i himlen 
•    Trine Piil / Intet 
 
Årets kvindelige hovedrolle  
•    Flora Ofelia Hofmann Lindahl / Du som er i himlen 
•    Josephine Park / Natten har øjne 
•    Sidsel Siem Koch / Speak No Evil 
•    Sofie Gråbøl / Rose 
•    Vic Carmen Sonne / Vanskabte land 
•    Zar Amir Ebrahimi / Holy Spider 
 
Årets mandlige hovedrolle  
•    Anders W. Berthelsen / Bamse 
•    Elliott Crosset Hove / Vanskabte land 
•    Mehdi Bajestani / Holy Spider 
•    Morten Burian / Speak No Evil 
•    Morten Hee Andersen / Krysantemum 
•    Ole Sørensen / Resten af livet 
 
Årets kvindelige birolle  
•    Alice Rahimi / Holy Spider 
•    Christine Albeck Børge / Ønskebarn 
•    Forouzan Jamshidnejad / Holy Spider 
•    Ida Cæcilie Rasmussen / Du som er i himlen 
•    Johanne Louise Schmidt / Bamse 
•    Lene Maria Christensen / Rose 
 
Årets mandlige birolle  
•    Arash Ashtiani / Holy Spider  
•    David Dencik / Natten har øjne 
•    Fedja van Huêt / Speak No Evil 
•    Henrik Birch / Bamse 
•    Henrik Birch / Krysantemum 
•    Jacob Lohmann / Vanskabte land 
 
Årets scenograf  
•    Heidi Plugge / Bamse 
•    Jesper Clausen / Du som er i himlen 
•    Josefine Else Larsen / Krysantemum 
•    Knirke Madelung / Rose 
•    Lina Nordqvist / Holy Spider 
•    Sabine Hviid / Speak No Evil 
 
Årets fotograf  
•    David Bauer / Krysantemum  
•    Jørgen Johansson / Bamse 
•    Marcel Zyskind / Du som er i himlen 
•    Maria von Hausswolff / Vanskabte land 
•    Nadim Carlsen / Holy Spider 
•    Sine Vadstrup Brooker / Ønskebarn 
 
Årets kostumedesigner  
•    Grith Holm Deleuran / De forbandede år 2 
•    Hanadi Khurma / Holy Spider 
•    Manon Rasmussen / Bamse 
•    Nina Grønlund / Du som er i himlen 
•    Nina Grønlund / Vanskabte land 
•    Rebecca Richmond / Resten af livet 
 
Årets sminkør  
•    Anita Anderson & Morten Jacobsen / Bamse 
•    Christina Dahlin / Du som er i himlen 
•    Farah Jadaane / Holy Spider 
•    Katrine Tersgov / Vanskabte land 
•    Robert Stouthamer / Speak No Evil 
•    Tina Helmark & Charlotte Hertz / Hvidstengruppen - De efterladte 
 
Årets klipper  
•    Anne Østerud & Lars Therkelsen / Rose 
•    Julius Krebs Damsbo / Vanskabte land 
•    Martin Schade / Bamse 
•    Nicolaj Monberg / Speak No Evil 
•    Olivia Neergaard-Holm / Holy Spider 
•    Åsa Mossberg / Du som er i himlen 
 
Årets sounddesigner  
•    Andreas Sandborg / Krysantemum 
•    Kristian Selin Eidnes Andersen / Bamse 
•    Marco Vermaas / Speak No Evil 
•    Peter Albrechtsen / Du som er i himlen 
•    Peter Albrechtsen & Heikki Kossi / Et hus af splinter 
•    Rasmus Winther Jensen / Holy Spider 
 
Årets score  
•    Ida Duelund & Maria Jagd / Ønskebarn 
•    Johan Carøe / Natten har øjne 
•    Kaspar Kaae / Krysantemum 
•    Martin Dirkov / Holy Spider 
•    Sune "Køter" Kølster / Speak No Evil 
•    Uno Helmersson / Et hus af splinter 
 
Årets originale sang  
•    'All The Things We Do' - Mads Langer, Komp.: Mads Langer, Sune Rose Wagner & Grace Tither / Lykkelige omstændigheder 
•    'En drømmer mere' - Annika Aakjær, Komp.: Annika Aakjær & Aske Bode / Esthers orkester 
•    'Mig der kalder' - Fyr og Flamme, Komp.: Laurits Emanuel / Lille Allan - Den menneskelige antenne 
 
Årets visuelle effekter  
•    Alexander Schepelern / Krysantemum 
•    Esben Syberg / Du som er i himlen 
•    Jonas Ussing, Stine Sørensen & Dagmara Kaczmarek / Julemandens datter 3 - Den magiske tidsmaskine 
•    Martin Madsen / Hvidstengruppen - De efterladte 
•    Peter Hjorth / Holy Spider 
•    Peter Hjorth & Hummer Højmark / De forbandede år 2 
 
Årets dokumentarfilm  
•    Et hus af splinter / Final Cut For Real, Producer: Monica Hellström, Instr.: Simon Lereng Wilmont 
•    Into the Ice / Hansen & Pedersen, Producer: Malene Flindt Pedersen, Instr.: Lars Henrik Ostenfeld 
•    Mr. Graversen / Made in Copenhagen, Producer: Mathilde Hvid Lippmann, Instr.: Michael Graversen 
•    Siunissaq - Det sidste menneske / Tambo Film & Kran Film, Producere: Rikke Tambo Andersen & Rie Hougaard, Instr.: Ivalo Frank 
•    The Lost Leonardo / Elk Film, Producer: Andreas Dalsgaard & Christoph Jörg, Instr.: Andreas Koefoed  
 
Årets kortfilm: Fiktion / Animation  
•    Katastrofer / Den Danske Filmskole, Producer: Asser Bo Paludan, Instr.: Tone Ottilie 
•    Nest / Snowglobe, Producere: Eva Jakobsen, Mikkel Jersin & Katrin Pors, Instr.: Hlynur Pálmason 
•    Hungud / Beofilm, Producere: Maria Møller Christoffersen & Penelope Bjerregaard, Instr.: Sara Hjort Ditlevsen 
•    Middagen / Juel Film & Nordisk Film Production, Producer: Ditte Juel, Instr.: Marco Lawson 
•    Det ottende sakramente / Tall and Small & Hyæne Film, Producere: Asta Stuhr & Julie Carla Mortensen, Instr.: Jahfar Muataz 
 
Årets kortfilm: Dokumentar  
•    En film der måske handler om fremtiden / Den Danske Filmskole, Producer: Mads-August Hertz, Instr.: Josefine Exner 
•    Ghosts of Moria / Graversen Film, Producer: Michael Graversen, Instr.: Michael Graversen & Florian Elabdi 
•    Organiseret vildskab / Hansen & Pedersen, Producer: Malene Flindt Pedersen, Instr.: Phie Ambo 
•    Under havet / New Tales, Producer: Mette Mikkelsen, Instr.: Jannik Splidsboel  
•    Vores børnehjem / Plus Pictures, Producer: Mette Mailand, Instr.: Ulla Søe 
 
Årets engelsksprogede film   
•    Belfast / Instr.: Kenneth Branagh, Distr.: United International Pictures 
•    Licorice Pizza / Instr.: Paul Thomas Anderson, Distr.: SF Studios 
•    Moonage Daydream / Instr.: Brett Morgen, Distr. United International Pictures 
•    The Lost Daughter / Instr.: Maggie Gyllenhaal, Distr.: SF Studios 
•    Triangle of Sadness / Instr.: Ruben Östlund, Distr.: SF Studios 
 
Årets ikke-engelsksprogede film  
•    Beautiful Beings / Instr.: Guðmundur Arnar Guðmundsson, Distr.: REEL Pictures 
•    Decision to Leave / Instr.: Park Chan-wook, Distr.: Camera Film 
•    Drive My Car / Instr.: Ryûsuke Hamaguchi, Distr.: Camera Film   
•    Rimini / Instr.: Ulrich Seidl, Distr.: Øst for Paradis 
•    Verdens værste menneske / Instr.: Joachim Trier, Distr.: Camera Film 
 
Årets korte tv-serie  
•    Bad Bitch / DR UNG, Hovedforfattere: Diêm Camille & Asger Kjær, Producer: Nadja Nørgaard Kristensen, Konceptuerende instr.: Patricia Bbaale Bandak 
•    Doggystyle sæson 3 / DR Drama, Hovedforfatter: Anna Emma Haudal, Producer: Rikke Sasja Lassen, Konceptuerende instr.: Anna Emma Haudal   
•    Klovn - Senfølger, sæson 9 / Nutmeg Productions ApS, Hovedforfattere: Casper Christensen & Frank Hvam, Producere: Barbara Crone & Jesper Zartov, Konceptuerende instr.: Mikkel Nørgaard & Casper Christensen 
•    Orkestret / SAM Productions, Hovedforfatter: Mikkel Munch-Fals, Producer: Sara Namer & Johannes Rothaus Nørregaard, Konceptuerende instr.: Mikkel Munch-Fals  
•    Skruk / Apple Tree Productions, Hovedforfattere: Amalie Næsby Fick & Nikolaj Feifer, Producer: Dorthe Riis Lauridsen, Konceptuerende instr.: Amalie Næsby Fick & Nikolaj Feifer 
 
Årets tv-serie   
•    Borgen - Riget, magten og æren / SAM Productions ApS, Hovedforfatter: Adam Price, Producer: Stine Meldgaard Madsen, Konceptuerende instr.: Per Fly 
•    Carmen Curlers / DR Drama, Hovedforfatter: Mette Heeno, Producer: Stinna Lassen, Konceptuerende instr.: Natasha Arthy 
•    Dag & nat / Creative Alliance, Hovedforfatter: Lone Scherfig, Producer: Malene Blenkov, Konceptuerende instr.: Søren Balle 
•    Drømmeren - Karen Blixen bliver til / Zentropa, Hovedforfatter: Dunja Gry, Producere: Karoline Leth, Marie Cecilie Gade & Charlotte Hjordt, Konceptuerende instr.: Jeanette Nordahl 
•    Riget Exodus / Zentropa, Hovedforfattere: Lars von Trier & Niels Vørsel, Producer: Louise Vesth, Konceptuerende instr.: Lars von Trier 
 
Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie  
•    Bodil Jørgensen / Riget Exodus 
•    Diêm Camille / Bad Bitch 
•    Josephine Park / Skruk 
•    Maria Rossing / Carmen Curlers 
•    Sidse Babett Knudsen / Borgen - Riget, magten og æren 
 
Årets mandlige hovedrolle - tv-serie  
•    Frederik Cilius / Orkestret 
•    Mikael Persbrandt / Riget Exodus 
•    Mikkel Boe Følsgaard / Borgen - Riget, magten og æren 
•    Morten Hee Andersen / Carmen Curlers 
•    Nicolai Jørgensen / Doggystyle sæson 3 
 
Årets kvindelige birolle - tv-serie  
•    Birgitte Hjort Sørensen / Borgen - Riget, magten og æren 
•    Emma Sehested Høeg / Orkestret 
•    Fanny Leander Bornedal / Carmen Curlers 
•    Rosalinde Mynster / Carmen Curlers 
•    Tuva Novotny / Riget Exodus 
 
Årets mandlige birolle - tv-serie  
•    Afshin Firouzi / Dag & nat 
•    Caspar Phillipson / Orkestret 
•    Lars Mikkelsen / Riget Exodus 
•    Lars Ranthe / Carmen Curlers 
•    Nicolai Jørgensen / Carmen Curlers